Bakan Tekin’den yeni müfredat açıklaması: Yüzde 80’i tamamlandı

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / ANKARA – Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tekin, 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak müfredata ilgili şunları söyledi:

“Komisyonlar kuruldu, aylardır çalışıyorlar. Çocuklarımızın düzeylerine uygun müfredat ortaya çıkacak. Müfredat dediğiniz şey bir günde incelenecek bir şey değil. 1 dersin programı 800 sayfa. 1-5 ve 9. sınıfla başlayacağız bu yıl. Yeni eğitim öğretim yılına yetişecek. Talim Terbiye Kurulu’nun onayından sonra yayınlayacağız. 1-5 ve 9’da önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlıyoruz.”

“SEYRELTME OLACAK”

Matematik dersinin müfredatından bazı konuların çıktığına ilişkin iddianın sorulması üzerine Tekin, “Bunların hepsini alanında uzman, yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor, yüzde 40’ı akademisyen, gerisi öğretmen. Hem işin bilimsel boyutuyla ilgili akademisyenler var hem de uygulamada öğretmenler var. Bunlar, buna göre değerlendiriliyor. Ortaöğretim müfredatında ne olmayacakla ilgili herkes bir şey söyleyebilir. Bizim muhattap olduğumuz öğrencilerin düzeyleri… Lisans düzeyinde okutulması gereken herhangi bir bilginin zorunlu eğitim çağında verilmesi gerekli midir? Seyreltmeler olacak, ama ben spesifik olarak nelerin seyreltildiğini bilmiyorum. Bunun için komisyonlar kuruldu. Aylardır çalışıyorlar. Denetlemek ve onaylamakla görevli Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı da onaylacak. Sadece ilkesel olarak çocuklarımızın düzeylerine uygun müfredat ortaya çıkacak” yanıtını verdi.

KADEMELİ GEÇİŞ

Yeni müfredat çalışmasını biter bitmez gündeme getireceklerini vurgulayan Tekin, “Bir tanıtım toplantısı yaparak burada açıklayacağız. Çalışmaların yüzde 80’i bitmiş durumda önümüzdeki haftalarda hepsi tamamlanmış olacak ve kademeli olarak uygulamaya geçilecek” diye konuştu. Tekin, uygulamaya 1-5 ve 9. sınıflardan başlanacak olmasının nedeninin sorulması üzerine “Kapsamlı bir değişiklik olduğu için 12. sınıflar bu yıl aldığı bir şeyi, önümüzdeki yıl 11’e almış olacak. Önümüzdeki sene 12’de okuyan bir çocuk o konuyu almamış olacak. Teknik olarak konuların birbirini izleme konusunda yer değişikliği dolayısıyla öğrenci mağdur olmasın. Her kademeye, yeni başlayan öğrenciyle başlayacağız” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x