Bursa ve Hatay’da 8 Mart: ‘Her adımda mücadeleyi hatırlatan bir gün’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, yağmura rağmen Fomara Meydanı’nda saat 18.30’da bir araya geldi. Eylemde “Yaşasın kadın dayanışması”, “İnadına isyan, inadına özgürlük”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları atıldı.

“Erkek devlet şiddetine karşı bir araya geldiklerini” söyleyen kadınlar, “Kadın, yaşam, özgürlük” diye seslendi.

Yoğun katılımın olduğu etkinlikte kadınlar, sloganlar eşliğinde Kent Meydanı’na yürüdü. 2020 yılında kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun hala bulunmadığını hatırlatan kadınlar, “Susma, haykır, kadınlar öldürülmesin”, “Kadınlar birlikte güçlü” sloganları attı.

Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını platform adına Tüm Belediye ve Yerel Yönetimler Emekçileri Sendikası (Tümbel-Sen) Şube Başkanı Pınar Koşal ve Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nazlı Ünalan okudu.

Kadınlar Günü’nün 1857’de New York’ta 40 bin tekstil işçisinin “Eşit işe eşit ücret” sloganı ile başlayan direniş ve 129 kadının canına mal olan katliamdan, Bursa’da 2005 yılında bir tekstil fabrikasında çıkan yangında “kaçmasınlar” diye kilitli bırakılan ve ölen işçiler Ayşe Denizdalan (15), Sadife Düdüş (18), Gülden Çiçek (21), Necla Özveren (27) ve Sevgi Sesli’ye (32) kadar uzanan bir tarihinin olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kutlamaktan öte, her adımda mücadeleyi hatırlatan bir gündür” ifadeleri kullanıldı.

Eşitlik ve özgürlük için her alanda seslerini yükselteceklerini söyleyen kadınlar, dünyanın dört bir yanında devam eden savaşlara yönelik, “Savaş, kadınların ve çocukların haklarını ihlal ediyor, hayatlarını karartıyor. Savaş, yoksulluğu, açlığı ve eşitsizliği derinleştiriyor. Savaş, barış ve özgürlük için verdiğimiz mücadeleyi sekteye uğratıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm kadınları barış için mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

LGBTQ+ bireylerin ayrımcılık ve şiddete maruz kaldığını belirten kadınlar, “Herkesin cinsel yönelimi ve kimliği ne olursa olsun eşit haklara sahip olması gerektiğine inanıyoruz” diyerek ayrımcılık ve şiddetin son bulması için mücadele çağrısında bulundu.

HATAY’DA 8 MART: BU ŞEHRİ KADINLAR YENİDEN KURACAK

Hatay’da, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir araya gelen kadınlar Defne ilçesi Aşağıokçular Mahallesi’ndeki Ziraat Bankası önünden Necla Duran Parkı’na yürüyüş yaptı. “Jin Jiyan azadi”, “Mare, hare hurriya”, “Hatay’ı yeniden kuracağız” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, sık sık zılgıt çaldı. Çok sayıda polisin takip ettiği yürüyüşte, yol trafiğe kapatılmadı.

Yürüyüş boyunca sloganların yanı sıra kitle önünde konuşan kişi, “Depremde ve sonrasında Hatay’da insanları yalnız bırakıldığını, Hatay’ı yeniden kadınların kuracağını” söyledi.

Necla Duran Parkı’na varmadan bir sokağa depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden İnsan Hakları Derneği üyesi, kadın hakları savunucusu avukat Hatice Can’ın adı verildi. Bu sokağa kadınlar, Hatice Can’ın adının yazdığı tabela astılar ve basın açıklamasını burada yaptılar.

Katılımcılar adına açıklamayı okuyan Sevilay Elmas, Hatay’da depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunların hala çözülmediğini, yeniden yapılacak kentin kadınların öncülüğünde olacağını belirtti. Açıklama, erbane eşliğinde çekilen halaylar ve türkülerle son buldu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x