İşte üzerinde hiç mücevher olmayan dünyanın en pahalı çantası! Peki ama neden bu kadar özel?

Fast Company‘nin haberine göre, Fransız lüks markası Coperni, tamamen NASA’nın nanomateryal silika aerojelinden yapılan Air Swipe Bag’i tanıttı. Bilim adamı Steve Jones, maddeyi ilk kez NASA‘nın 1999’daki Wild 2 kuyruklu yıldızından örnekler getiren Stardust misyonu için yarattı.

Air Swipe Bag yalnızca 31 gr ağırlığında ve maddesinin yalnızca %0,2’si somut. Gerisi Aerogel’in trilyonlarca kanalından geçen hava. Aerojel, hafif yapısıyla ünlü ve 1990’lı yıllarda en hafif madde unvanını almış, ikinci versiyonu ise bu rekoru kırmıştır. NASA daha önce maddeyi “katı duman” olarak adlandırmıştı ve torbaya bakıldığında bu ifadenin ne kadar doğru olduğu görülüyor. Coperni’nin Instagram gönderisinde bir Instagram kullanıcı yorumu bile vardı: “Bu, içi dumanla doluyken benim nargileme benziyor ve ben buna  takıntılıyım.”

İşte üzerinde hiç mücevher olmayan dünyanın en pahalı çantası! Peki ama neden bu kadar özel?

Aerojel sadece küçük bir çanta oluşturmak için kullanılıyor olsa da bu durumda oldukça sağlam bir aksesuar. Bu madde kendi ağırlığının 4.000 katını (bu çantanın sığabileceğinden çok daha fazlasını) taşıyabiliyor ve 1200 dereceye kadar dayanabiliyor. Airgel’in çanta haline getirilmediği zamanlarda Mars gezicilerini yalıtmak gibi görevlerde kullanılması şaşırtıcı değil.

Air Swipe Bag henüz Coperni’nin web sitesinde satışa sunulmadı ancak bu kadar güçlü bir aksesuar istiyorsanız muhtemelen size oldukça pahalıya mal olacak. Ne de olsa uzay yolculuğu ve moda asla ucuza gelmeyecek iki şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x