SÖZCÜ duyurdu, öğretmen kazandı

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası’nda geçen yıl Muş Şube Temsilcisi Öğretmen Serkan Bebek bir okul müdürü hakkındaki yolsuzluk’ iddialarını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Öğretmen, bu paylaşımların ardından Van’ın Muradiye ilçesine sürüldü. Öğretmen Serkan Bebek, haksız yere sürüldüğünü belirterek Bulanık ilçe merkezinde açıklama yapmıştı.

HAKSIZ YERE SÜRGÜN VE BASKI

Öğretmen Serkan Bebek başka bir öğretmenin de baskı altına alındığını belirtti ve açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Soruşturma tamamen usulden ve esastan hatalı bir soruşturmadır. Düşünün, İlçe Milli Eğitim Müdürü, disiplin amiri, yani bu soruşturmada karar verici demek. Bu şahıs, soruşturması olan iki kişiyi gayri resmi şekilde bir araya getiriyor. Zimmet ile alakalı bir durum var, evrakta sahtecilik ile ilgili bir durum var. Kendisi telkinlerde bulunuyor ve bizim üyemize diyor ki ‘Serkan’ın sendikasından istifa et, suçlamalarını geri çek, senin sürgününü kaldıracağız.’ Bu toplantıdan sonra arkadaşımız bizim sendikadan istifa ediyor. Arkadaşın ilçe dışına sürgünü kaldırılıyor ve benim hakkımda adli ve idari soruşturmalar başlatılıyor.”

Muş Bulanık’taki Adıvar İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan A.G. de okul müdürü hakkında evrakta sahtecilik, kamu zararı ve baskı iddiasıyla şikayette bulunmuştu.

MAHKEME ÖĞRETMENİ HAKLI BULDU

Konuyu ülke gündemine SÖZCÜ taşımıştı. Öğretmen Serkan Bebek, Muş Kaymakamlığı hakkında şikayetçi oldu ve sürülmesiyle birlikte başlatılan soruşturmanın ve kınama cezasının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Özellikle hukuksuzlukları teşhir ettiği için intikam almak niyetiyle haksız hukuksuz şeklilde sürgün edildiğini dile getirdi.

Mahkeme bir yıl sonra sonuçlandı. Kararda, mahkeme heyeti öğretmen Serkan Bebek’i haklı buldu. Savunma hakkının etkili bir biçimde kullandırılmadığını belirten mahkeme kınama cezası işleminin iptaline karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x